Artikelpræsentation: Menighedens liv med Bibelen

tidningsomslagTidligere i år udgav jeg en artikel om John Howard Yoders forståelse af menighedens liv med Bibelen i Dansk Tidsskrift for Teologi og Kirke. Artiklen anfører, at et fællestræk ved en række nyere bidrag inden for det teologisk-hermeneutiske fagområde er en særpræget sammenknytning af de bibelske skrifter og den kristne kirke. På denne baggrund redegør artiklen for baggrunden for den amerikanske teolog John Howard Yoders teologi, fremstiller kortfattet centrale aspekter af hans forståelse af den kristne kirke som en særlig social tradition, præsenterer derefter hans forståelse af menighedens liv med de bibelske skrifter og drøfter afslutningsvist en væsentlig konsekvens af Yoders hermeneutiske position. Artiklen kan downloades HER.

Jeppe Bach Nikolajsen,
Lektor ved Menighedsfakultetet i Aarhus
Professor II ved Menighedsfakultetet i Oslo

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *